Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζονται οι αγώνες για το ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ «ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ» Διπλό γύρο είχαμε την Τρίτη με μονομαχίες που άγγιξαν το πεντάωρο! Στον τρίτο γύρο είχαμε και τις πρώτες ¨μικρές¨ απώλειες βαθμών από τα φαβορί με σημαντικότερη την ήττα του Ουκρανού Bogdanov (νο 4) από τον Γερμανό Poysti Nathanael (νο 11). Σημαντική Χανιώτικη επιτυχία η ισοπαλία του Χρήστου Μαρινάκη με τον Αλεξάκη Δημήτρη (νο3). Πολύ καλή νίκη πέτυχε και ο Γιώργος Σχετάκης που με μία ωραία θυσία πύργου κατάφερε να επιβληθεί επί του Ινδού παίκτη Advik Srinivasan.
![](https://gohania.gr/wp-content/uploads/2022/04/Γιώργος-Σχετάκης-769x1024.jpg)
Στην κορυφή της βαθμολογίας έχουμε πέντε παίκτες να ισοβαθμούν με το απόλυτο τρία στα τρία. Ο GM Petrov Martin (Βουλγαρία 2556), ο Έλληνας πρωταθλητής GM Θάνος Μαστροβασίλης (2540), ο ΙΜ Leenhouts Koen (Ολλανδία 2417), ο Γερμανός Poysti Nathanael (2190) και ο ¨δικός μας¨ Πρωταθλητής ο Σπύρος Ναούμ (2301). Στις γυναίκες στην πρώτη θέση ισοβαθμούν η Γεωργιανή Lile Koridze (WFM 2010) με την Αμοιρίδου Δήμητρα που έχουν από δύο βαθμούς και στην τρίτη θέση με μισό βαθμό λιγότερο ισοβαθμούν η Δελή Ελεάννα, Τριβέλλα Μαρία, Τσαφαράκη Κατερίνα, Σκαράκη Γεωργία και Ψαριανού Έλενα.
![](https://gohania.gr/wp-content/uploads/2022/04/Χρήστος-Μαρινάκης-769x1024.jpg)
Την ευκαιρία να αγωνιστούν κοντά σε αυτούς τους παίκτες έχουν και τα μικρά ¨αστέρια¨ της πόλης μας στον δεύτερο όμιλο που διεξάγεται παράλληλα. Στο πρωτάθλημα αυτό μετά τον δεύτερο γύρο προηγούνται με το απόλυτο η Κουβεδάκη Ραφαέλλα, ο Λαβδάκης Μιχαήλ, ο Σπυριδάκης Εμμανουήλ και ο Ντιώνιας Αλέξανδρος.
![](https://gohania.gr/wp-content/uploads/2022/04/Σπύρος-Ναούμ-741x1024.jpg)
Οι αγώνες διεξάγονται καθημερινά μετά τις 4:30 στο Μεγάλο Αρσενάλι και είναι ελεύθερη η παρακολούθησή τους.